Na ovoj stranici se nalazi kompletan asortiman naših proizvoda sa detaljnijim opisom svake vrste,što podrazumeva:
latinski i žargonski naziv,izgled (formu) sadnice,boju njenih četina,kao i visinu do koje poraste ta sadnica.
Jedan od najrasprostranjenijih četinar kod nas,u najvecoj meri se koristi za formiranje žive ograde,i sadi se na rastojanju od 50-70cm.Koristi se za sadjenje u grupama i kao solo stablo.
Raste do 5m visine i maksimalno do 1m širine.
Kao sto i sam naziv govori raste u obliku stuba ne ide puno u širinu,tako da rezanje skoro da i nije potrebno,lako se održava i nije posebno zahtevna.
-chamaecyparis lawsoniana"fletcheri"-flečer
Karakteriše ga svetlo zelena boja četina,gusta krošnja,da podnosi rezanje i raste prilično brzo,sto ga čini zahvalnim i traženim kod nas.Raste do 5m visine i širine od 1.5m.
Takođe se sadi u svim oblicima sadnje,ali se dosta koristi kao visoka živa ograda.
-thuja occ."globosa"-globus
Okruglasta, niža forma, maksimalne visine do 1m.Četine su joj jasno zelene boje i izuzetno je zahvalna za sadnju u žardinjerama,mini-vrtovima,itd.
-thuja orientalis-istočna tuja-
Jedan je od najzastupljenijih četinara na našim prostorima.
Koristi se u svim oblicima sadnje,kao solo biljka,za sađenje u grupama 3-4 komada ili u redu na rastojanju od 50-60cm,kada formira gustu živu ogradu.
Može da se ubroji u red nižih vrsta sa maksimalnim porastom do 3m,i maksimalne širine do 1.5m.
Opšti oblik tuje je vretenast,s tim sto se orezivanjem mogu dobiti i drugi,vrlo zanimljivi oblici,a orezivanjem po vrhovima može se održati na 1.7m.visine.
Sporijeg je rasta,tako da je prilično zahvalna za održavanje.
-cedrus atlantica-atlaski kedar-
Izuzetno visok i robustan četinar,spada u vrstu najotpornijih kedrova na vremenske uslove. Za sadjenje se preporučuje kao solo stablo,a dobar je i za pošumljavanje.
Inače lep ukras svakog travnjaka i dvorišta.
-chamaecyparis lawsoniana"lane"-lane
Ovo je jos jedan varijetet pačempresa,koga odlikuju zlatno žuti krajevi grana. Raste prilično brzo,i može dostići visinu i do 5m.
Najviše se sadi po grupama od 3-4 komada,ili pojedinačno kao soliterno stablo.
Mada nije isključeno saditi ga i kao visoku živu ogradu ali tada razmak između biljaka mora biti iznad 70cm.
Kao i svi četinari i on dobro podnosi orezivanje.
-cham.laws."columnaris"-plava kolumna
Spada u red pačempresa i ima plavu boju četina i usku krošnju,naraste do visine od 4m. Najčešće se koristi za formiranje žive ograde,mada je dosta u upotrebi kao solo stablo ili u grupama.
Boja četina se ne menja ni u zimskim mesecima,tako da predstavlja lep ukras čak i zimi.
-thuja occidentalis"rhaingold"-zlatna loptica
Odlika ovog varijateta je zlatno žuta boja mladih četina,u mladosti biljka ima pravilnu loptastu formu, a kasnije široko kupastu.Naraste od 1-1.5m visine i do 1m širine.
Dobro podnosi orezivanje pa se mogu dobiti i vrlo neobični oblici. Izuzetna je za alpinetume,mini- vrtove,bordure i slično.
-juniperus chinensis "sky rocket"-nebeska raketa
Spada u red usko piramidalnih formi,izuzetno popularna na zelenim površinama.Sadi se u svim oblicima sadnje,a najbolje se pokazala kao visoka živa ograda koja se sadi na rastojanju od 70cm.
Inače poraste od 4-5m visine,i 80cm-1m prečnika,i ima karakterističnu svetlu boju četina.
-thuja occ."smaragd"-smaragdna tuja-
Karakteriše je smaragdno zelena boja četina,slična je obliku stubaste tuje,samo je nižeg i sporijeg rasta,takođe se koristi za formiranje slobodnorastućih pravilnih živih ograda,
izuzetna je za cvetnjake i alpinetume,kao i za žardinjere.
Sve u svemu izuzetna vrsta.
-picea abies-obična smrča-
Šta reći o smrči,svima jako poznata vrsta,moze dostići visinu i od 15-20m i isključivo se sadi kao solo stablo ili u manjim grupama 3-4 komada,naravno,gde je to moguće.
Posebno se koristi u pošumljavanju goleti,a gaji se i kao novogodišnje drvo.
-picea pungens "glauka"-srebrna smrča-
Ova vrsta je dobila ime zbog svojih gustih i čvrstih srebrnastih četina izuzetno oštrih vrhova.Upravo četine daju njenoj široko kupastoj krošnji dekorativnost.
Jako je dugovečna i raste prilično sporo,a ni gradski uslovi joj uopšte ne smetaju. Tako da je jedan od najlepših i najpoželjnijih četinara.
-jun.chinensis "stricta"-strikta
Široko kupasti četinar guste krošnje i visine do 3m,pogodan je za žive ograde,ali se sadi i u grupama i kao solo stablo.
Dosta dobro se ponaša i u žardinjerama i sklon je orezivanju,tako da ima široku primenu u ozelenjavanju površina.
-thuja orientalis "aurea"-zlatna tuja
Ovo je veoma zanimljiva vrsta,koja poraste do nekih 3-4m visine i širine do 1.5m.
Zemljište ne bira,raste čak i na slanim zemljištima,ali je i pored tih idealnih karakteristika,retko nalazimo na našim prostorima.
Karakterišu je zlatno žuti vrhovi grana koji zimi dobijaju tamno-crvenkastu boju.A takođe se preporučuje za sadnju u svim oblicima.
-chamaecyparis lawsoniana "ellwoodii"-elvudi-
Spada u red najlepših ukrasa naših vrtova i travnjaka,i u zadnje vreme je jedan od najtraženijih četinara.
Ovaj četinar se preporučuje za sađenje na mestima gde ima malo prostora,jer ima usko kupastu formu,sporog je rasta i takođe,kao i svi četinari,podnosi orezivanje.
Maksimalno poraste do 3m.a u širinu od 80cm-1m.
Sadi se i po grupama3-4 komada,a ako bi želeli živu ogradu,najbolje je saditi ga na rastojanju iznad 1m. da se kasnije ne bi dodirivali.
---
Za ovu vrstu ni u jednoj knjizi,niti katalogu,nisam mogao da nađem ime,a nigde u okolini Jagodine je nisam video.
Jako je zanimljiva vrsta zelene boje,i četine su joj poput kriptomerije(cryptomeria japonica) jako nežne i mekane a takođe,leti ima tamno zelenu boju koja se zimi promeni u crvenkasto-mrku.
Nastala je ukrstanjem istočne tuje(thuja orientalis) i ne znam čega jos,moguće je da je neko od rasadničara ima,ali je do sada nisam video u prodaji.
Za ovo vreme od kada je nikla,mogao bih da kažem da je niskog i sporog rasta,guste i kompaktne krošnje,grana povijenih prema vrhu.
-cham.pisifera "boulevard"-bulevar
Isto, vrsta pačempresa,nežnih sivo plavih četina visine od 1-1.5m,spada u red nižih,gustih četinara,sporijeg rasta.
Te karakteristike ga čine izuzetno atraktivnom vrstom,ali i nešto osetljivijom na uslove sredine,tako da je idealno mesto za sadnju delimična hladovina,
makar jedan deo dana, ili, žardinjera koja će takođe stajati u delimičnoj hladovini.
-evonimus japonica-japanska kurika(ograda)
Zimzeleni zbun sjajnih,kožastih listova i tamno zelene boje.Izuzetno je otporna i lako se prilagođava uslovima sredine,uspeva dobro čak i u senci.
Zahvalna je za formiranje nižih živih ograda,u tom slučaju se sadi na rastojanju od 30-50cm,ali uspeva i u žardinjeri i lepo izgleda.
-evonimus japonica"aureovarijegata"
Po svemu ista sa predhodnom vrstom,osim u boji listova.Listovi ove vrste su prošarani zlatno-žutim mrljama.